Szambo Betonowe Czyli Plastikowe?
Szambo Betonowe Czyli Plastikowe?

Author: Szambo Betonowe Czyli Plastikowe?

oczyszczalnie biologiczneDo wyboru są gotowe zbiorniki z betonu czy tworzywa sztucznego. Jedne dodatkowo drugie mają zalety, ale również także wady. Na które wtedy się zdecydować?

Szambo z betonu

Wykonuje się je na ogół spośród prefabrykowanych elementów betonowych także żelbetowych. Produkowane są zbiorniki jednoczęściowe (jednokomorowe) - przykryte płytą żelbetową dodatkowo dwuczęściowe - składające się spośród dwóch połączonych skorup (dostępne są też modele wielokomorowe). Zbiorniki są zaizolowane, co zapewnia im szczelność. Wyposażone są w płyty włazowe (okrągłe, kwadratowe czyli prostokątne) wykonane spośród żelbetonu także PCW plus wejście inspekcyjny, lokaj aż do wyciągania odpady (z przykrywką blaszany ocynkowanej).

Wadą tego typu zbiorników jest spory jarzmo. Waga zbiornika o pojemności 8 m^3 (pojemność wystarczająca dla czteroosobowej rodziny) wynosi prawie 4 tony, do tego trzeba doliczyć pokrywę o ciężarze ok. 2 ton. Tak spory jarzmo zbiornika betonowego przypuszczalnie utrudniać jego usługi transportowe plus montaż. Producenci zbiorników betonowych tak bywa zapewniają usługi transportowe i składanie, dysponując specjalistycznym sprzętem.

Zanim toż zbiornik zostanie dostarczony wobec godny polecenia adres, trzeba przygotować wykop o szerokości oraz długości większej o 30 cm od wymiarów zamówionego zbiornika. Należy podobnie umożliwić dostęp aż do wykopu samochodu ciężarowego również umożliwić rozładunek zbiornika tyłem (częściej) oznacza to z boku. Pojemnik montowany jest za sprawą urządzeń hydraulicznych, znajdujących się na samochodzie ciężarowym. Po posadowieniu zbiornika zasadniczego monter układa warstwę spoiny cementowej, na której łączona jest górna część zbiornika. Miejsce łączenia szamb dwuczęściowych jest z kolei utajnianie warstwą zaprawy wodoszczelnej.

Dół gnilny betonowe jest na pewno solidniejsze od szamb plastikowych. Jeśli ponad zbiornikiem planujemy np. miejsce parkingowe na rzecz samochodu, oznacza to droga dojazdowa do garażu wskazane jest przegłosować naturalnie taki rodzaj zbiornika. Szambo betonowe będzie podobnie lepszym wyborem, podczas gdy mamy ulepszony zrównoważony wód gruntowych - taki zbiornik, ze względu na swój ciężar, pewniej osadzi się w gruncie. Jeżeli w najbliższej przyszłości planowana jest kanalizacja, to także będzie ulepszony priorytet - zaletą zbiorników betonowych jest bowiem niższa cena, a więc nie warto w tym przypadku przepłacać.

Dół gnilny tworzywowe

Wykonuje się je tak bywa z polietylenu o wysokiej gęstości plus żywicy poliestrowej (wzmocnionej włóknem szklanym). Są trwałe również odporne na korozję chemiczną. Są lekkie - to ich szczególna zaleta - ważą już od 60-70 kg. Na przykład: zbiornik o pojemności 8 m^3 waży 190 kg, a o pojemności 10 m^3 - 230 kg. Łatwo go wobec tego przesyłać również składać (jest dozwolone owo przede wszystkim zdziałać we własnym zakresie), do posadowienia zbiornika nie jest wymagany żuraw. Prawdopodobnie się w taki sposób zdarzyć, że ściek przestaje nam znajdować się potrzebne, jako że wykonano przyłącze kanalizacyjne. Pojemnik taki jest dozwolone nadal zagospodarować do zbierania deszczówki (po uprzednim oczyszczeniu) oznacza to komuś go odsprzedać - nadaje się jak zgłosić oczyszczalnię do eksploatacji ponownego wykorzystania na szambo lub osadnik w przydomowej oczyszczalni ścieków.

Wadą szamb plastikowych jest z kolei mała uporczywość na duże obciążenie. Nie zaleca się miejsca nad nimi przeznaczać na parking dla wozów.

W gruntach o wysokim poziomie wód plus gruntach gliniastych (w których być może się tezauryzować woda) pojemnik koniecznie należy zabezpieczyć poprzednio wyporem. W tym celu powinno się go obetonować czy przytwierdzić do płyty żelbetowej.
İlkBahar Mahallesi Galip Erdem Caddesi 607. Sokak No: 5 Çankaya ANKARA